100 nominacji na stanowiska w Spółkach Skarbu Państwa w ciągu pół roku rządów. Jedyne kompetencje dużej części z powołanych i zatrudnionych to członkostwo w PiS lub prywatna znajomość z ważną osobą. Znajdziemy tu rodziny, koleżanki i kolegów ze szkoły, a nawet z... zespołu muzycznego. Są wśród nich osoby skazane prawomocnym wyrokiem lub zamieszane w głośne afery. Tak, skala skoku na SSP jest bezprecedensowa.

 

Mapa pozwala zobaczyć, kto jest czyim człowiekiem i jakie są sieci powiązań
(mechanizm aplikacji oparty jest o JAVA, nieczytelny niestety dla systemu iOS - jego użytkowników prosimy o skorzystanie z innego urządzenia)

Jak poruszać się po mapie:

- W prawym górnym rogu infografiki przybliżaj i oddalaj obraz.

- Kliknij na wybraną osobę lub firmę na infografice.

- Po lewej stronie pojawi się panel z opisem wybranej osoby lub firmy.

- W prawym dolnym rogu panelu z opisem (biała część ekranu) znajduje się opcja "focus", która pokazuje powiązania wybranej osoby lub firmy. Z menu "focus" wybierz, do jakiego stopnia chcesz obejrzeć powiązania danej osoby lub firmy.

- Powrót do pełnej infografiki przez menu: focus -> clear

 

Wiemy, że ta lista jest niepełna. Będziemy monitorowali rozszerzanie się tego układu.

Wszystkich, którzy mają informacje o takich przypadkach, prosimy o zgłoszenia na Linię Niebieski Sygnalista:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gwarantujemy anonimowość - uruchamiamy także linię szyfrowaną.

 

raport ippPolecamy również lekturę raportu "Przedsiębiorstwa publiczne w Polsce i na świecie: ich rola, udział, modele nadzoru, sposoby wyłaniania członków organów spółek", opracowany przez Instytut Pracy Państwowotwórczej działający przy Biurze Poselskim Zbigniewa Gryglasa - raport można pobrać ze strony Instytutu: www.ipp.edu.pl