Back to Top

uk33

A- A A+
Klub Poselski Nowoczesna - Artykuły filtrowane wg daty: luty 2018

Doniesienie do prokuratury dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego oraz Wniosek do Prezydium Senatu o podjęcie uchwały przez Senacką Komisję Etyki w związku ze skandalicznymi wpisami senatora Waldemara Bonkowskiego złożyła w piątek (23.02) Kamila Gasiuk-Pihowicz, Przewodnicząca klubu Nowoczesna.

Nawoływaniu do mowy nienawiści należy mówić zdecydowane nie. Szczególnie, gdy dopuszcza się go parlamentarzysta – mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz – Język nienawiści panoszy się w przestrzeni publicznej – nie tylko w Internecie, ale także w mediach publicznych. Coraz więcej jest przestępstw wynikających z nienawiści. Osoby o „niepolskim” wyglądzie i należące do różnych mniejszości obawiają się chodzić po ulicach polskich miast. Przypomina to najgorsze czasy w Polskiej historii.

Zamieszczenie przez senatora Bonkowskiego wpisów w mediach społecznościowych nie tylko uwłacza godności senatora, ale stanowi nawoływanie do nienawiści na tle rasowym. - komentowała posłanka - Wpisy opublikowane przez senatora zawierały „słownik żydowski”, według którego antysemita to „człowiek, który ma czelność bronić swoich praw przed arogancją i pazernością Żydów” oraz propagandowy film niemiecki z okresu II Wojny Światowej. - tłumaczyła. https://twitter.com/Gasiuk_Pihowicz/status/967012801112936450

Przewodnicząca Klubu Poselskiego tłumaczyła, że posługiwanie się materiałami niemieckiej propagandy oraz usprawiedliwianie antysemityzmu wypełnia znamiona przestępstwa z art. 256 kk, który zakazuje nawoływania do nienawiści. Szczególnie oburzające jest to, że czynu tego dopuścił się senator Rzeczpospolitej. - mówiła Gasiuk-Pihowicz - To tego typu wypowiedzi są przyczyną gwałtownie coraz częściej popełnianych przestępstw z nienawiści, adresowanych wobec osób innej niż polska narodowości oraz z innych mniejszości.

Oczekujemy, że prokuratura podejmie niezwłocznie działania w sprawie tego doniesienia, a PiS nie będzie chronił Bonkowskiego za immunitetem. - podsumowała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Nowoczesna od dwóch tygodni  zbiera przypadki używania mowy nienawiści w przestrzeni publicznej i podejmuje w tych sprawach odpowiednie działania prawne. Dotychczas otrzymaliśmy ponad 20 zgłoszeń. Po analizie merytorycznej, w przyszłym tygodniach, będziemy interweniować w tych sprawach.  Informacje o wszelkich przejawach antysemityzmu w debacie publicznej można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ';document.getElementById('cloakc0ae774b56d5ccced5c2a834d59cc49f').innerHTML += ''+addy_textc0ae774b56d5ccced5c2a834d59cc49f+'<\/a>';

ZAWIADOMIENIE ORAZ WNIOSEK DOSTĘPNE DO POBRANIA:
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Senatora Bonkowskiego (207 pobrań) Wniosek do Prezydium Senatu o zwrócenie się do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich o podjęcie uchwały w sprawie senatora Waldemara Bonkowskiego (23 pobrania)

Otrzymaliśmy właśnie opinię z Biura Analiz Sejmowych, zgodnie z którą listy z podpisami poparcia dla kandydatów do KRS mogą zostać ujawnione na mocy ustawy o dostępie do informacji publicznej. - mówiła na konferencji prasowej w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Dlatego zwracamy się ponownie z oficjalną prośbą do Marszałka Sejmu o ujawnienie list z imionami i nazwiskami osób które zgłosiły kandydatów do upartyjnionej Rady.” - wyjaśniała Posłanka. Czas skończyć z tym nienormalnym tajnym państwem, w którym na krótko przed głosowaniem nie wiadomo było kto jest kandydatem do KRS. Czas skończyć z tym nienormalnym tajnym państwem, w którym nadal nie wiadomo kto kandydatów zgłosił. - kontynuowała.

Przewodnicząca Klubu Poselskiego wyjaśniając zasadność skierowanie kolejnego pisma zacytowała wspomnianą opinię Biura Analiz Sejmowych - Informacje na temat osób zgłaszających kandydata do KRS mogą zostać udostępnione w reżimie dostępu do informacji publicznej, jako mieszczące się w kategorii ustawowej informacji na temat warunków powierzenia danej osobie funkcji publicznej.

Kamila Gasiuk-Pihowicz zauważa, że autorzy opinii wskazują, że w ich opinii dostęp do list osób zgłaszających będzie możliwy po wyborze, jednak apeluje do do Pana Marszałka - Proszę nie zmieniać tych wyborów w kabaret - proszę ujawnić te listy teraz, przed wyborami, bo później i tak przynajmniej 15 z 17 list poparcia będzie musiał Pan udostępnić. - mówiła.

Jak twierdzi wiedza o tym kto popiera daną kandydaturę jest informacją niezbędną do jej oceny - Naszym zdaniem powinne być natychmiast upublicznione. Nie wiemy dzisiaj, czy za którymś z tych kandydatów stoją prawnicze autorytety, czy grupa pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości, których ktoś mógł przecież zmusić do podpisania list poparcia. - tłumaczyła Gasiuk-Pihowicz.

Udostępnienie list osób zgłaszających jest tym bardziej ważne, ponieważ jak donoszą media aż 11 spośród 17 kandydatów do upartyjnionej KRS to ludzie związani w jakiś sposób z Panem Ministrem Zbigniewem Ziobrą. Albo na przykład byli jego podwładnymi w ministerstwie, albo zawdzięczają mu awans na prezesów sądów. Szczególnie w tej sytuacji obywatele mają prawo wiedzieć kto stoi za przekazaniem kontroli nad KRS de facto w ręce jednego człowieka. - podsumowała Przewodnicząca Klubu Poselskiego.

 

Nowoczesna i Platforma Obywatelska uzgodniły i ogłosiły Manifest Samorządowy „Bliżej Ludzi”. Opisuje on wspólne spojrzenie na rozwój miast, wsi i regionów - konkretne pomysły na Polskę zdecentralizowaną, dobrze rządzoną i bliższą ludziom.

Manifest programowy dotyczący modelu samorządów i sposobów rozwijania samorządności otwiera pole do negocjacji politycznych dotyczących współpracy obu partii w wyborach do sejmików i w miastach.

Z Manifestu:

"Przed Polską najważniejsze wybory samorządowe w historii. Od ich wyniku zależy, czy będziemy żyli w państwie zarządzanym z biura w partyjnej centrali czy w kraju wolnych obywateli, współdecydujących o swoich małych ojczyznach i najbliższym otoczeniu.

W takim momencie trzeba współpracować. Przeanalizowaliśmy nasze programy i dziś już wiemy, że Platformę Obywatelską i .Nowoczesną łączy pomysł na Polskę bardziej zdecentralizowaną, dobrze rządzoną i bliską ludziom.

Dokończenie decentralizacji państwa jest najlepszą gwarancją rozwoju Polski, bo reforma samorządowa okazała się jednym z największych sukcesów przemian po 1989 roku. Wspierani przez PO i .Nowoczesną gospodarze wielu polskich iast i regionów cieszą się zaufaniem mieszkańców. Sprawdzili się w swoich społecznościach: modernizowali infrastrukturę, dobrze wykorzystali dostępne fundusze europejskie. Ale trzeba zrobić więcej. Dziś mieszkańcy oczekują od lokalnych władz lepszych miejsc pracy, podniesienia jakości życia, wzmacniania lokalnej tożsamości i siły regionów. Nadszedł czas, by ludzie w jeszcze większym stopniu współdecydowali o swoich sprawach.

Dziś wiemy już, co oznaczają rządy PiS. To buta, arogancja, osamotnienie w Unii Europejskiej, brak szacunku dla obywateli, niszczenie instytucji państwa i osłabianie prawa.

Platforma Obywatelska i .Nowoczesna w swoich programach proponują Polskę samorządną, europejską i obywatelską, opartą na czterech wartościach: wolności, równości, godności i solidarności. Spełniającą oczekiwania wszystkich wolnych Polaków. Realizującą w praktyce zasadę, że każdy jest równy i zasługuje na taką samą troskę państwa. Szanującą ludzką godność i potrzeby. Solidarną wobec każdego członka wspólnoty."

Przeczytaj Manifest samorządowy

Szanowni Państwo,

W związku z zakończeniem przez Nowoczesną pierwszego etapu prac nad ustawą o związkach partnerskich oraz przepisami wprowadzającymi do tej ustawy, zwracamy się do zainteresowanych organizacji pozarządowych o opinie i uwagi do załączonych projektów.

Nowoczesna od początku swojego istnienia deklarowała chęć wprowadzenia w Polsce instytucji związku partnerskiego. Teraz nadszedł moment, kiedy jesteśmy już bardzo blisko złożenia w Sejmie projektu właściwej ustawy.

Przedstawiona wersja projektu nie jest ostateczna. Być może będzie podlegać zmianom, jeśli takie ustalenia zapadną w toku konsultacji. Równolegle będziemy też dopracowywać czysto techniczne i legislacyjne aspekty projektów, by nie stanowiły one pretekstu do odmowy nadania tym ustawom biegu w Sejmie.

Dziękujemy Państwu za dotychczasową współpracę i wyrozumiałość w oczekiwaniu na projekt. Chcemy jednocześnie potwierdzić, że zgłosimy do laski marszałkowskiej dopiero taki projekt, który będzie spełniał oczekiwania samych zainteresowanych. Liczymy jednocześnie, że przedstawione dzisiaj rozwiązania w lwiej części wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i już wkrótce gotowa będzie satysfakcjonująca wszystkich wersja, którą niezwłocznie po akceptacji zainteresowanych środowisk złożymy w Sejmie.

Chcemy, aby każdy mógł uczestniczyć w prowadzonych przez nas konsultacjach. Prosimy o przesłanie stanowiska każdego z Państwa oraz Państwa organizacji do dnia 5 marca 2018 roku na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Poniżej prezentujemy treść projektu.

Projekt ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o związkach partnerskich

Projekt ustawy o związkach partnerskich

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin poinformował, że PiS wycofuje się z dalszego procedowania ustawy reprywatyzacyjnej.Nie mamy wątpliwości że ta decyzja ma związek z ostatnia ustawą o IPN, która doprowadziła do największego konfliktu dyplomatycznego z Izraelem w ostatnich latach. Ustawa reprywatyzacyjna przygotowana przez ministra jakiego pokazuje również, że i ta ustawa jest pokazem kompletnego braku kompetencji Pana Ministra.

Do tej ustawy są olbrzymie zastrzeżenia jeśli chodzi o jej niekonstytucyjność. Doprowadza do sytuacji w której osoby, które straciły majątek, nie mogą odzyskać go w naturze. Jest proponowana rekompensata w kwocie 20% - pytanie jak się to ma do osób które zdążyły i jeszcze kilka miesięcy temu uzyskały albo pełne odszkodowanie albo zwrot w naturze. To pokazuje jak nierówno się traktuje obywateli polskich. - powiedział Poseł Jerzy Maeysztowicz.

Dla Nowoczesnej jedna kwestia jest ewidentna - potrzebujemy w Polsce dobrej ustawy reprywatyzacyjnej. PiS dołączył do poprzednich rządów, które nie były w stanie takiego rozwiązania wdrożyć, pokazując, że państwo działało bardzo mocno teoretycznie. 

Paweł Rabiej powiedział,że ustawa ta jest potrzebna nie tylko po to, żeby zaspokoić roszczenia własnościowe, ale także dlatego, by nie było w Warszawie problemów z zabudową poszczególnych dzielnic, z decyzjami dotyczacymi lokalizacji nowych budynków, żeby nie było problemów z lokatorami.

Minister Sasin powiedział, że Polski nie stać na ustawę reprywatyzacyjną. Jest dokładnie odwrotnie - Polski nie stać na brak ustawy reprywatyzacyjnej, dlatego że to będzie pogłębiało niesprawiedliwość i tworzyło wrażenie, że państwo polskie nie jest w stanie przez dziesięciolecia stanąć twarzą w twarz z problemami z którymi borykają się obywatele. - zakończył Paweł Rabiej.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin poinformował, że PiS wycofuje się z dalszego procedowania ustawy reprywatyzacyjnej.Nie mamy wątpliwości że ta decyzja ma związek z ostatnia ustawą o IPN, która doprowadziła do największego konfliktu dyplomatycznego z Izraelem w ostatnich latach. Ustawa reprywatyzacyjna przygotowana przez ministra jakiego pokazuje również, że i ta ustawa jest pokazem kompletnego braku kompetencji Pana Ministra.

Do tej ustawy są olbrzymie zastrzeżenia jeśli chodzi o jej niekonstytucyjność. Doprowadza do sytuacji w której osoby, które straciły majątek, nie mogą odzyskać go w naturze. Jest proponowana rekompensata w kwocie 20% - pytanie jak się to ma do osób które zdążyły i jeszcze kilka miesięcy temu uzyskały albo pełne odszkodowanie albo zwrot w naturze. To pokazuje jak nierówno się traktuje obywateli polskich. - powiedział Poseł Jerzy Maeysztowicz.

Dla Nowoczesnej jedna kwestia jest ewidentna - potrzebujemy w Polsce dobrej ustawy reprywatyzacyjnej. PiS dołączył do poprzednich rządów, które nie były w stanie takiego rozwiązania wdrożyć, pokazując, że państwo działało bardzo mocno teoretycznie. 

Paweł Rabiej powiedział,że ustawa ta jest potrzebna nie tylko po to, żeby zaspokoić roszczenia własnościowe, ale także dlatego, by nie było w Warszawie problemów z zabudową poszczególnych dzielnic, z decyzjami dotyczacymi lokalizacji nowych budynków, żeby nie było problemów z lokatorami.

Minister Sasin powiedział, że Polski nie stać na ustawę reprywatyzacyjną. Jest dokładnie odwrotnie - Polski nie stać na brak ustawy reprywatyzacyjnej, dlatego że to będzie pogłębiało niesprawiedliwość i tworzyło wrażenie, że państwo polskie nie jest w stanie przez dziesięciolecia stanąć twarzą w twarz z problemami z którymi borykają się obywatele. - zakończył Paweł Rabiej.

Minęło już kilka tygodni od zdymisjonowania Antoniego Macierewicza z Ministerstwa Obrony Narodowej. Z każdym dniem pojawia się jednak coraz więcej informacji o tym, że faktycznie mogliśmy mieć do czynienia z aferą Macierewicza.

Nowoczesna od razu po dymisji Antoniego Macierewicza apelowała do Prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie gruntownego audytu zarówno w Ministerstwie Obrony Narodowej jak i w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Mamy w tej chwili problem zarówno z przetargami jak i ze strukturą dowodzenia w polskiej Armii. Dzisiaj dochodzi do tego odwołanie całego zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spółka skarbu państwa, która mogłaby być filarem polskiej gospodarki kolejny raz cierpi na szkodliwej wymianie kadrowej. Grupa mająca za zadanie modernizację polskiej armii, po raz kolejny staje się politycznym łupem. Tym razem nie Ministra Macierewicza a Ministra Błaszczaka. To wszystko odbija się na skuteczności i tempie przeprowadzanych modernizacji w polskiej armii.

Nowoczesna składa wniosek do Marszałka Sejmu, aby uzupełnić porządek obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o informacje Prezesa Rady Ministrów na temat aktualnego stanu w Polskiej Grupie Zbrojeniowej i postępu w modernizacjach polskiej armii. Uważamy, że to sprawa bardzo ważna. Sprawą, którą powinna zająć się Rada Bezpieczeństwa Narodowego.  – powiedział w Sejmie poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

Poseł Adam Szłapka dodał rownież, że mamy przypuszczenie graniczące z pewnością, że po dwóch latach przewodzenia Antoniego Macierewicza w MON zarówno resort jak i armia są w rozsypce.

-Dlatego składamy wniosek formalny o uzupełnienie porządku obrad, ale także apelujemy! Tę sprawę trzeba wyjaśnić. - podsumował Adam Szłapka.

%PM, %20 %578 %2018 %13:%Lut

Projekt ustawy o przemocy ekonomicznej

Projekt dotyczy zgodnie z uzasadnieniem - ograniczenia zjawiska przemocy ekonomicznej poprzez wprowadzenie szeregu przepisów nowelizujących obecne prawo tak, by umożliwić penalizację przemocy ekonomicznej pomiędzy osobami najbliższymi w tym poszerzenia katalogu źródeł, z których można prowadzić egzekucję alimentów a także zwiększenia wysokości i dostępności świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. 
Projekt ustawy na stronie Sejmu >>

Nowoczesna proponuje uchwałę w sprawie upamiętnienia wydarzeń Marca 1968 roku.  - To jeden z najsmutniejszych momentów w historii Polski. Wówczas to antysemityzm został wykorzystany jako paliwo polityczne. Efektem nienawistnej nagonki było de facto wyrzucenie z kraju kilkunastu tysięcy obywateli przez władze komunistyczne.

W dokumencie Nowoczesna uzasadnia, że potrzeba docenienia bohaterskiej postawy uczestników wydarzeń z Marca 1968 roku, którzy w czasie najściślej zatrzaśniętej żelaznej kurtyny  podjęli walkę o prawo do samostanowienia i wolności wypowiedzi, a zarazem wyrazili dramatyczny sprzeciw wobec dzielenia Polaków kategoriami pochodzenia i religii.

- Zaproponowaliśmy uchwałę upamiętniającą wydarzenia Marca '68. To szczególnie ważne w obliczu obrzydliwej nagonki antysemickiej, jakiej świadkami jesteśmy obecnie. Marzec '68 powinniśmy traktować przede wszystkim jako przestrogę; dlatego oczekujemy zdecydowanej reakcji wszystkich instytucji państwa na wszelkie przejawy antysemityzmu – powiedziała w Sejmie szefowa klubu poselskiego Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. - W uchwale tej doceniamy odwagę bohaterów polskiego marca 68, pamiętamy o gorzkich konsekwencjach wydarzeń marcowych, uznajemy głęboką i niepowetowaną stratę dla polskiego społeczeństwa wynikającą z opuszczenia kraju przez tysiące Polaków żydowskiego pochodzenia, potępiamy zinstytucjonalizowaną politykę antysemityzmu i nienawiści etnicznej ówczesnych władz komunistycznych. – oświadczył poseł Marek Sowa i dodał – Jesteśmy przekonani, że Sejm RP będzie miał odwagę przyjąć tę uchwałę w przededniu tych wydarzeń na następnym posiedzeniu a uchwała, przypominająca gorzką historię Polski, powinna być przestrogą dla nas wszystkich, ale przede wszystkim dla rządzących.

- Ta uchwała, która Sejm, jesteśmy o tym głęboko przekonani, powinien przyjąć przez aklamację,  jest po to, by nigdy nie wykorzystywać nienawiści, niechęci, ksenofobii czy antysemityzmu w bieżącej polityce, żeby nigdy nie budzić najgorszych demonów. Ta uchwała, przypominająca o gorzkiej lekcji historii, niech  będzie przestrogą dla rządzących. – podsumował sekretarz generalny .N poseł Adam Szłapka.

TRESĆ UCHWAŁY DO POBRANIA: https://nowoczesna.org/download/13223/ 

 

 

 

 

 

- Decyzja Prezydenta w sprawie podpisania nowelizacji ustawy o IPN to decyzja, której  niestety się spodziewaliśmy. Prezydent Duda po raz kolejny nie stanął jako strażnik bezpieczeństwa i dobrego imienia Polski, tylko stanął po stronie interesu przekazu partyjnego, który płynie z Nowogrodzkiej. - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Poseł Adam Szłapka.

- Prezydent Andrzej Duda podpisując tę ustawę uległ środowiskom narodowym i środowisku Prawa i Sprawiedliwości. Mamy do czynienia z ustawą, która wywołała kryzys dyplomatyczny, dlatego że współpraca z USA, Izraelem, Ukrainą to kwestia naszego bezpieczeństwa - komentowała Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Prezydent Andrzej Duda  podpisał ustawę, która wywołała bardzo poważny kryzys międzynarodowy, która zaogniła nasze stosunki z Izraelem i Ukrainą i będzie miała wpływ na nasze stosunki z USA. Tym samym nie dał szansy politykom PiS żeby cofnęli się o krok i jeszcze raz przedyskutowali tę ustawę z naszymi partnerami. - wyjaśniał Szłapka.

Sekretarz Generalny Nowoczesnej negatywnie ocenił także skierowanie ustawy w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. - Wszyscy wiemy jaką funkcję pełni obecnie Trybunał Konstytucyjny - Jest absolutnie podporządkowany decyzją PiS. To że Prezydent skieruje ustawę do Trybunały jest jedynie wybiegiem, nie zmienia to faktu, że ustawa została podpisana. - tłumaczył  Poseł Szłapka.

Katarzyna Lubnauer poinformowała, że w związku z kryzysem dyplomatycznym zaapelowała do Prezydenta na piśmie o natychmiastowe zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

- Musimy porozmawiać o tym w jaki sposób zabezpieczyć bezpieczeństwo Polski wobec takiej sytuacji. Naruszenie naszych stosunków z trzema krajami jedną ustawą jest wielkim błędem dyplomatycznym. - zapowiadała Lubnauer argumentując swój apel.

Kryzys dyplomatyczny z sąsiadami i strategicznymi partnerami Polski bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo Polski, w szczególności w sytuacji, w które toczą się rozmowy na temat stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz sprzedaży Polsce najnowocześniejszego uzbrojenia przez rząd Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z art. 135 Konstytycji Rzeczypospolitej Polskiej Rada Bezpieczeństwo Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa, w jej skład wchodzi także Minister Spraw Zagranicznych, więc zwołanie jej posiedzenia w kontekście zaistniałej sytuacji wydaje się nie tylko uzasadnione, ale wręcz konieczne. - możemy przeczytać w liście Przewodniczącej Katarzyny Lubnauer skierowanego do Prezydenta Dudy.

- Nie można kosztem dyplomacji uprawiać polityki historycznej dlatego uważam że tak ważne jest aby Prezydent zwołał teraz Rady Bezpieczeństwa Narodowego  i powiedział jaki ma pomysł na rozwiązanie tego problem. Ta decyzja pokazała, że Andrzej Duda nie potrafi się wznieść ponad interesy swojego obozu politycznego, pokazała że interes PiS-u stawia ponad interesem państwa- podsumowała Katarzyna Lubnauer. 


Strona 1 z 2