Back to Top

uk33

A- A A+
Klub Poselski Nowoczesna - Artykuły filtrowane wg daty: sierpień 2017

- Angela Merkel swoimi słowami pokazała, że dobro Polski leży jej na sercu, że jest przyjaciółką Polski. A przecież od tego ma się przyjaciół, by wytknęli błąd i pomogli zawrócić ze złej drogi. I tak należy traktować słowa kanclerz Merkel. – tak poseł Jerzy Meysztowicz skomentował słowa niemieckiej kanclerz, która powiedziała, że "Polska i praworządność to poważny temat". "Warunkiem kooperacji w ramach Unii Europejskiej są zasady praworządności" – podkreśliła Merkel.

- Media donoszą dziś  o tym, że PiS przygotowuje się do działań związanych z internetem i mediami społecznościowymi. Jeśli mówi PiS o wolności, to myślimy że chcą tą wolność ograniczyć. I nie przekonuje nas, że przygotowywany projekt ma pomóc w walce z feke newesami czy mową nienawiści w sieci – powiedziała w Sejmie posłanka Joanna Schmidt.

- Obserwujemy kolejne podejście do przejęcia naszych oszczędności w OFE. Najpierw rząd PO, teraz PiS interesuje się naszymi oszczędnościami emerytalnymi. – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Jerzy Meysztowicz, poseł Nowoczesnej i przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki.

- Jesienią możemy spodziewać się ustaw, które nakreślą mechanizm rozdysponowania pieniędzy z OFE między nowe podmioty.  W OFE jest obecnie 177 mld zł: z tego 25%, czyli 44 mld zł zostaną potraktowane jako prowizja rządu od całej transakcji.  Formalnie mają trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Wiemy jednak, że każdy kolejny rząd traktuje FRD jako źródło łatania dziur w ZUS i całym budżecie. 75% środków z OFE zostaną przekazane do nowych funduszy emerytalnych. Kluczowe, czy będą to podmioty prywatnie zarządzane. – powiedział Meysztowicz i dodał, że nie ma żadnego uzasadnienia, żeby do nowych funduszy emerytalnych przekazać tylko 75% naszych środków. Postulujemy, by rząd przekazał do nowych, prywatnych funduszy 100% naszych środków.

- Nowy program emerytalny nie może zwiększać i tak już wysokich kosztów pracy. Morawiecki nie powiedział, że Pracownicze Plany Kapitałowe będą finansowane z tej części składki która teraz jest OFE. Ryzyko, że będzie 19,52% do ZUS i do tego dodatkowo te X % do PPE. – oświadczył poseł Nowoczesnej Paweł Kobyliński.

- Rząd PO-PSL dokonał 2 demontaży OFE. Okrojone OFE nie może być traktowane jako stabilny filar systemu emerytalnego. Płynie tam za mały strumień pieniędzy, a OFE podlegają złym regulacjom, które nie pozwalają im inwestować swobodnie.  Nasz obecny system emertytalny to słaby ZUS i okrojone OFE. Taki system emerytalny nie zabezpiecza naszej przyszłości. System emerytalny wymaga reformy. – przyznał Mateusz Sabat, dyrektor zespołu analiz Nowoczesnej i wymienił warunki dobrej reformy systemu emerytalnego:

  1. Nowe fundusze emerytalne to podmioty prywatne, profesjonalnie zarządzane.
  2. Do prywatnych funduszy przekazujemy 100% środków z OFE nie 75% (gwarancja nienaruszalności naszych oszczędności emerytalnych).
  3. Nie wprowadzamy nowych obciążeń dla przedsiębiorców.
  4. Promocja prywatnego oszczędzania, dobrowolnego III filara.

- Policja zapewniała nas, że byliśmy inwigilowani dla naszego „bezpieczeństwa”. Dziś okazuje się, że  z troski o nasze „bezpieczeństwo” prawdopodobnie naruszono prawo.  Śledzenie i podsłuchiwanie opozycji do skandal, którego nie da się opisać inaczej niż bezprawna inwigilacja. – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie sekretarz generalny Nowoczesnej, poseł Adam Szłapka.

%PM, %16 %477 %2017 %12:%Sie

Nienormalna sytuacja w polskiej armii

W środę 16 sierpnia 2017 r. podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Adam Szłapka odniósł się do wtorkowej wypowiedzi Prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości, które miały miejsce 15 sierpnia.  - To, że ze strony Prezydenta Andrzeja Dudy padły słowa o prywatnej armii świadczy o tym, że mamy do czynienia z sytuacją nienormalną. – powiedział poseł Szłapka.