Back to Top

uk33

A- A A+
Klub Poselski Nowoczesna - Artykuły filtrowane wg daty: wtorek, 14 luty 2017

14  lutego na całym świecie trwa międzynarodowa akcja "Nazywam się Miliard"-  protest przeciw wykorzystywaniu dziewcząt i kobiet. Przy tej okazji posłanki Nowoczesnej Monika Rosa, Joanna Augustynowska i Marta Golbik w Sejmie zwróciły uwagę na problem przemocy i patologii w więzieniu we Wrocławiu.

Posłanka Marta Golbik oceniła, że na terenie więzienia  we Wrocławiu mieliśmy do czynienia z molestowaniem i wykorzystywaniem osadzonych kobiet. - Mamy prawo podejrzewać, że nie jest to odosobniony przypadek. Odpowiedzialne są za to osoby sprawujące nadzór nad służbami więziennymi, w tym przypadku minister Patryk Jaki. Apelujemy do ministra, by zajął się tą sprawą i podjął działania. Jak to jest, że w przypadku wypadku rządowego auta można szybko postawić zarzuty, a w tej sprawie trwa to tak długo? – pytała posłanka.

Wrocławska posłanka Nowoczesnej Joanna Augustynowska powiedziała, że o incydentach z wrocławskiego więzienia było wiadomo już dużo wcześniej i że było na nie przyzwolenie kierownictwa więzienia - Konstytucja daje gwarancję poszanowania drugiej osoby bez względu na jej statut. Nowoczesna zgłasza sprawę z wrocławskiego więzienia do Rzecznika Praw Obywatelskich.

- Co tydzień średnio 3 kobiety giną z powodu przemocy domowej, wiele Polek ulega przemocy fizycznej i molestowaniu. Solidarność nie może być okazjonalna, musimy apelować do ofiar przemocy: nie bójcie się! Ponadto rząd musi udzielać kobietom wsparcia.- podsumowała w Sejmie posłanka Monika Rosa.

Polacy nie czują się bezpiecznie. Dwoma ministerstwami, które odpowiadają za bezpieczeństwo, kierują niepoważni i nieodpowiedzialni politycy.  – Minister Macierewicz powinien odnieść się do słów gen. Piotra Pytla, byłego Szefa Służb Kontrwywiadu Wojskowego, który przytoczył wypowiedź ministra, że „zamach smoleński to tylko narzędzie polityczne" – zaapelował podczas konferencji (14.02.2017) poseł Adam Szłapka, Sekretarz Generalny Nowoczesnej.

Minister  Macierewicz obraża honor polskich żołnierzy, nie dba o morale żołnierzy.  Wysokich rangą żołnierzy zmusza do oddawania honorów osobom, które nie mają ani nie są żołnierzami, nie mają stanowisk i żadnego doświadczenia.

Ponadto, zacytowana przez generała Piotra Pytla wypowiedz m. in. Macierewicza ujawnia prawdziwe intencje ministra. – Antoni Macierewicz musi się zdecydować, czy zajmuje się polityką, do czego wykorzystuje religię smoleńską, czy zajmuje się bezpieczeństwem kraju – mówił poseł.

Poseł Szłapka zapytany przez dziennikarza, komu bardziej wierzy: generałowi  Pytlowi czy min. Macierewiczowi odpowiedział: - Wierzę w słowa generała  Pytla.  Minister Macierewicz już raz kłamał mówiąc, że tylko raz miało miejsce  nazywanie Misiewicza  ministrem i oddawanie mu honorów przez oficerów. Pojawiają się nowe relacje z uroczystości wojskowych, podczas których takie sytuacje również miały miejsce.

Podczas konferencji Adam Szłapka przedstawił przygotowany wniosek do Marszałka Sejmu o wotum nieufności wobec Mariusza Błaszczaka Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aktywność min. Błaszczaka budzi uzasadnione wątpliwości co do ich jakości i skuteczności. Dowodem niedopuszczalnych zaniedbań jest sytuacja w Biurze Ochrony Rządu i doprowadzenie do powstania sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa najważniejszych osób państwie: prezydenta Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło.