Back to Top

uk33

A- A A+
Klub Poselski Nowoczesna - Artykuły filtrowane wg daty: wrzesień 2016

- W parlamencie przegrywamy, bo jesteśmy mniejszością. Naszym zadaniem jest to, żeby pokazywać Polakom, co jest złe i proponować lepsze rozwiązania – mówił Ryszard Petru. - Takie akcje jak #Misiewicze powodują, że ludzie widzą, jak bardzo cyniczny jest PiS. Ta partia mówi o pięknych rzeczach, a jednocześnie robi wielki skok na Spółki Skarbu Państwa – dodał przewodniczący Nowoczesnej.

Obejrzyj program >> Onet.pl

 

 

 

- PiS nie zależy na tworzeniu dobrego prawa w dialogu, tylko na narzucaniu przepisów. To narzucanie cenzury na sędziów TK – powiedziała posłanka Gasiuk-Pihowicz. Na piątkowej konferencji prasowej rzeczniczka prasowa Nowoczesnej skomentowała projekt ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego autorstwa PiS.

Partia rządząca, jak wynika z tej ustawy, nie zamierza poprzestać na tym akcie prawnym. Znów ustawa nie pojawia się jako wynik konsultacji, tylko w zaskakujących okolicznościach. Jeden z pierwszych zapisów tej ustawy ma na celu zmuszenie prezesa TK do włączenia 3 nielegalnie wybranych sędziów do orzekania. W ocenie Kamili Gasiuk-Pihowicz dalsze zapisy ustawy to opis represji jakie czekają sędziów Trybunału.

- Ograniczenie możliwości wypowiedzi sędziów jest charakterystyczne dla PiS. Sędziowie i ich dorobek to ważny element tworzenia prawa. PiS zależy tylko na konflikcie. Zapisy ustawy narzucają cenzurę sędziom TK – podsumowała posłanka Nowoczesnej.

- Władza umacnia w ludziach przekonanie, że prawo jest do obchodzenia. Do łamania. Zapłacimy za to - my i kolejne pokolenia - mówi Kamila Gasiuk-Pihowicz. I zapowiada, że Nowoczesna nie zrezygnuje ze śledzenia ludzi, którzy dostali lukratywne posady dzięki znajomościom w PiS.

Więcej w wywiadzie >> Gazeta.pl

Nowoczesna jest „najbardziej transparentną partią, jaka w historii Rzeczypospolitej istniała”. – Złożyliśmy na ręce marszałka Sejmu pełną księgowość, a więc pełne druki wszystkich wydatków i wpływów – powiedział Piotr Misiło.

Obejrzyj program >> TVPINFO.pl

- To jest niepoważne i skandaliczne, że minister Mariusz Błaszczak mówi mi, że nie oczekuje mnie na tym marszu, bo tak odbieram jego wypowiedź - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa MSWiA, który w programie "Jeden na jeden" przekonywał, że istnieje niebezpieczeństwo, iż 11 listopada KOD sięgnie po prowokację.

Obejrzyj program >> TVN24.pl

 

 

 

 

 

Na czwartkowej konferencji prasowej w Toruniu, Joanna Scheuring-Wielgus, członek Zarządu Nowoczesnej zapowiedziała udział partii w ogólnopolskim proteście kobiet #CzarnyPoniedziałek. Nowoczesna wspiera wszystkie kobiety w Polsce, zabierzemy głos w sobotę, wesprzemy również protest w poniedziałek. Namawiamy wszystkie kobiety do tego, aby tego dnia wzięły sobie wolne i pokazały mężczyznom, że bez kobiet jest o wiele trudniej żyć - mówiła posłanka Nowoczesnej.

W czwartek w Toruniu był również lider Nowoczesnej, Ryszard Petru gdzie, który uczestniczył w inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika. Skomentował sytuację w szkolnictwie wyższym oraz plany reformy edukacji przedstawione przez minister Annę Zalewską. W ocenie przewodniczącego Nowoczesnej, na chaosie i niekompetencji nie da się zbudować dobrych uczelni ani szkół. Proponowana jest reforma, która ograniczy uczniom lekcje fizyki, informatyki i biologii. Kolejne roczniki będą miały mniejsze szanse na dobrą pracę w przyszłości – powiedział Ryszard Petru.

Mieliśmy wczoraj dymisję Pawła Szałamachy, ale osobą, która powinna być jak najszybciej zdymisjonowana to Minister Edukacji Anna Zalewska.  Chaos i niepewność, szczególnie wśród sześciolatków i gimnazjalistów, jest tak duża, że uczelnie będą miały gorzej przygotowanych studentów. Dziś trzeba mocno powiedzieć, minister Zalewska powinna podać się do dymisji - podsumował Ryszard Petru.

Podczas briefingu prasowego w Toruniu Ryszard Petru, przewodniczący Nowoczesnej, skomentował przedstawioną dziś przez Beatę Szydło rekonstrukcję rządu. Ryszard Petru mówił: - Tak naprawdę nie ma żadnej zmiany. Najgorsi ministrowie dalej są na swoich pozycjach.

Niedoszacowanie przychodów do budżetu państwa, wpadka za wpadką i niepilnowanie finansów publicznych oraz arogancja to argumenty za odwołaniem Pawła Szałamachy, które w poniedziałek przedstawiała Nowoczesna. Dziś Premier Beata Szydło zdecydowała się odwołać Ministra Finansów. Ryszard Petru skomentował - Minister Szałamacha kompromitował od dawna swój urząd i samego siebie. 

Następcą Pawła Szałamachy został Mateusz Morawiecki - minister od slajdów, a nie realnego rządzenia, który zajmuje się głównie grami personalnymi. W ocenie Ryszarda Petru powinien on zostać odwołany za pustosłowie i brak strategii rozwoju gospodarczego Polski.  

- Nie dajmy się nabrać na fasadowe zmiany w rządzie, Misiewicze dalej siedzą w SSP - apelował lider Nowoczesnej.

Zdecydowanie stery rządu powinien przejąć Prezes Jarosław Kaczyński, który i tak pociąga za wszystkie sznurki, lecz nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Stanowisko posłanki Nowoczesnej ws. umorzenia dochodzenia w sprawie kazania księdza Międlara, które miało miejsce 16 kwietnia 2016 w Białymstoku.

Prokuratura uznała, że "duchowny w swoim kazaniu odwoływał się do treści historycznych i Biblii, wskazując negatywne przykłady zachowania przedstawicieli społeczności żydowskiej z czasów niewoli egipskiej, odnosząc je ogólnie do czasów współczesnych i bez piętnowania konkretnych narodowości oraz wywodząc na tej podstawie wzory postępowania".

 

14500736 989718314483477 4915509242873391006 o

wtorek, 27 wrzesień 2016 14:51

Dolnośląska Gala Konkursu Lady D

W poniedziałek 26.09.2016 roku odbyła się Dolnośląska Gala Konkursu Lady D. Organizatorem Konkursu jest Parlamentarna Grupa Kobiet. W etapie Dolnośląskim udział wzięły Posłanki Nowoczesnej Joanna Augustynowska i Elżbieta Stępień oraz Prof. Alicja Chybicka (PO).Ten Konkurs jest nie tylko ukłonem w stronę Kobiet z niepełnosprawnością, które pomimo rozmaitych problemów zdrowotnych odniosły sukces i swoją walecznością udowadniają światu, że barier nie ma, ale jest też przypomnienie dla wszystkich, że warto mieć marzenia, warto mieć cel i poszukiwać motywacji aby go spełnić.

 

Gala finałowa odbyła się w auli Politechniki Wrocławskiej a sponsorzy przygotowali upominki dla wszystkich uczestniczek konkursu. Kapituła Konkursu Lady D miała nie łatwy wybór, ostatecznie wybrano Kobiety waleczne, aktywne, chcące zmieniać świat na lepsze w następujących kategoriach:

 

 Kategoria I

Dobry Start:

 • Alicja Więch - laureatka 
 • Andzelika Kosatka - laureatka 

Kategoria II

Kultura i Sztuka

 • Elżbieta Wyskiel - laureatka 
 • Katarzyna Rozdalska - wyróżnienie 

Kategoria III

Sport

 • Lucyna Kronobys - laureatka 
 • Katarzyna Sobczak - wyróżnienie 

Kategoria IV

Życie Społeczne

 • Katarzyna Owsiak - laureatka 
 • Bożena Łoposzko - wyróżnienie 
 • Ewa Kazimierczak-Wojtasiewicz - wyróżnienie 

Kategoria V

Życie Zawodowe

 • Joanna Sagan - laureatka 
 • Judyta Niburska - wyróżnienie 

Na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie Nowoczesna skomentowała sprawę podporządkowania Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej przez Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza.

Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca Prezydium Klubu Poselskiego Nowoczesnej mówiła - Dochodzą nas bardzo niepokojące sygnały, że minister Macierewicz chce sobie stworzyć własną armię. W ocenie posłanki Nowoczesnej, MON chce wydzielić Wojska Obrony Terytorialnej spoza Dowództwa Wojsk Ogólnych w celu stworzenia części armii, nad którym będzie miał pełną kontrolę.  Tworzenie nowego dowództwa może mieć negatywny wpływ na całą strukturę polskiej armii, a przede wszystkim jest bardzo kosztowny.

Wojska OT to spory koszt, a równocześnie brakuje pieniędzy na dozbrajanie polskiej armii. To wyciąganie istniejących oficerów z obecnie funkcjonujących wojsk. - Mamy wrażenie, że nowa armia ma być bardzo ideologiczna. Kadry tych wojsk mają być wybierane według klucza  ideologicznego. MON może awansować oficerów o kilka stopni z pominięciem pośrednich. Wracamy do czasów, kiedy "chęć szczera zrobi z ciebie oficera" – powiedziała Katarzyna Lubnauer.

Nowoczesna nie jest przeciwko tworzeniu formacji Obrony Terytorialnej. Te kwestie zostały zawarte w programie partii „Nowoczesna Polska dla każdego”, który został zaprezentowany 11 września. To potrzebne rozwiązanie,  niestety idea przedstawiona przez PiS uległa daleko idącemu wypaczeniu. Obrona Terytorialna musi wzmocnić zdolności obronne Polski i poczucie bezpieczeństwa obywateli.

Paweł Rabiej, członek Zarządu Nowoczesnej skomentował: - Nie podoba nam się to, że Obrona Terytorialna ma zamienić się w prywatną armię ministra Macierewicza. Obrona Terytorialna musi być podporządkowana dowództwu wojskowemu, a nie bezpośrednio ministrowi.

Strona 1 z 4