Back to Top

uk33

A- A A+
Klub Poselski Nowoczesna - Artykuły filtrowane wg daty: październik 2016

Na piątkowej konferencji prasowej politycy Nowoczesnej - Ewa Lieder, Kornelia Wróblewska, Paweł Rabiej oraz ekspertka Kongresu Kobiet Danuta Wawrowska, skomentowali kwestie związane z ustawą alimentacyjną i ustawą o świadczeniach rodzinnych.

I. Przygotowanie Ustawa alimentacyjna

Dziś milion dzieci nie otrzymuje w ogóle alimentów. Przepisy dotyczące określania wysokości alimentów ustalanych przez sąd są bardzo niejasne i nieprzejrzyste. Powoduje to wiele konfliktów, żadna ze stron sporu nie jest zadowolona z efektu. - Potrzebne są jasne, a nie uznaniowe reguły przyznawania alimentów – mówił Paweł Rabiej, członek Zarządu Nowoczesnej.  

Poseł Ewa Lieder podkreśliła, że przy podniesieniu kwoty minimalnej wynagrodzenia niemal sto tysięcy dzieci straci pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Liczmy na to, że ministerstwo weźmie pod uwagę złożoną przez Nowoczesną nowelizację uchwały oraz wniosek, by od stycznia dzieci otrzymywały nadal pieniądze z funduszu. Wprowadzenie tabeli alimentacyjnej pozwoli na to, aby bez konfliktu rodziców szybko ustalić wysokość alimentów.  

W piątek w sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne zorganizowane z inicjatywy posłanki Ewy Lieder pt. "Alimenty. Proponowane zmiany i modyfikacje prawne w zakresie wprowadzenia tabeli alimentacyjnej”. Eksperci debatowali o tym, czy tabela alimentacyjna jest potrzebna i jeśli tak, to jakie przyjąć zasady ustalania kwot. Ekspertka Kongresu Kobiet Danuta Wawrowska zaznaczyła, że głównym celem wprowadzenia tabeli jest standaryzacja przyznawania alimentów poprzez wprowadzenie jasnego kryterium, uproszczenie procedury poprzez wprowadzenie jednolitych druków sądowych oraz możliwość zawierania ugody alimentacyjnej przed mediatorem lub notariuszem.

II. Ustawa o świadczeniach rodzinnych

Bardzo ważne jest wyrównanie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mamy drastyczną rozbieżność w wysokości zasiłku dla osób opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, które niepełnosprawność nabyły w dzieciństwie, tj. 1300 zł a osobami, które nabyły ją w dorosłości, tj. 520 zł.    

Dlatego Nowoczesna przygotowała i w przyszłym tygodniu złoży projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Najważniejszym założeniem jest wprowadzenie jednego świadczenia dla opiekunów osób niepełnosprawnych bez względu na to, czy są to dzieci, czy osoby dorosłe. Byłoby to świadczenie zastępujące świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekunów. Wyrównanie zasiłków umożliwi wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13, oraz z dnia 18 listopada 2014 r., sygn .akt SK 7/11. Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności wprowadzenia do ustawy o świadczeniach rodzinnych kryterium wieku powstania niepełnosprawności, jako przesłanki uzależniającej uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego, co oznacza konieczność usunięcia tego kryterium z ustawy.

Nowoczesna przez wiele miesięcy pracowała nad projektem ustawy razem z organizacjami pozarządowymi. Mamy nadzieję, że rząd przyjmie nasz projekt ustawy. To ukłon w stronę Pani Premier, która pięknie mówi o potrzebie wyjścia naprzeciw rodzinom, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi – mówiła Kornelia Wróblewska.

czwartek, 27 październik 2016 14:54

Nowoczesna rozpoczyna akcję #BronimyEdukacji

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, posłanki Katarzyna Lubnauer i Monika Rosa zaprezentowały rozpoczynającą się akcję Nowoczesnej #BronimyEdukację, dzięki której Polskie szkoły będą miały możliwość zaprotestowania przeciwko reformie edukacji, a rodzice i nauczyciele będą mogli zgłosić niepokojące przypadki ideologizacji.

Nowoczesna będzie bronić polskiej edukacji. Mimo zdecydowanego sprzeciwu praktycznie wszystkich ekspertów, na których powołuje się minister Zalewska, samorządów, nauczycieli i rodziców, MEN dąży do reformy, która zakończy się katastrofą. PiS kieruje się w obszarze edukacji logiką rewolucyjną – trzeba coś niszczyć, zamiast naprawiać.

Nie mamy żadnych wątpliwości, że polską edukację należy naprawiać. - Mamy wizję co będzie dla niej najlepsze. Lepsza i praktyczna edukacja, położenie nacisku na języki obce, kształtowanie umiejętności interpersonalnych – mówiła Katarzyna Lubnauer. Według Wiceprzewodniczącej partii poseł Kaczyński przedkłada interes partyjny PiS nad dobro dzieci.

Nowoczesna rozpoczyna akcję #BronimyEdukacji. Jutro zostanie uruchomiona strona internetowa www.bronimyedukacji.pl, zachęcamy do wysyłania zgłoszeń szkoły, które biorą udział w proteście przeciwko reformie minister Zalewskiej. Katarzyna Lubnauer powiedziała - Będziemy łączyć środowiska, którym leży na sercu dobro polskich uczniów. Będziemy łączyć rodziców, nauczycieli, samorządy, dyrekcje. Będziemy wspólnie protestować przeciwko reformie. Nowoczesna będzie popierać wszystkie protesty, również ten organizowany przez ZNP 19 listopada.

Niepokoi nas ideologizacja Polskich szkół, obowiązkowe modlitwy przed jedzeniem, wysyłanie dzieci na film „Smoleńsk”, zmiany w programach nauczania. Zaciera to granice świeckiego państwa. -Prosimy, zgłaszajcie do nas wszystkie przypadki ideologizacji Polskich szkół na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Będziemy nagłaśniać je w mediach, rozmawiać z samorządami, pisać interpelacje do MEN – apelowała Monika Rosa.   

 

Na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Nowoczesnej Adam Szłapka, Mirosław Suchoń i Radosław Lubczyk podsumowali sytuację dot. bezpieczeństwa Polski i Polaków.

Polacy nie czują się bezpieczni m.in. dlatego, że na czele Ministerstwa Obrony Narodowej stoi minister Macierewicz. W kampanii wyborczej PiS często zaznaczał, że Antoni Macierewicz nie będzie Ministrem Obrony Narodowej. Po wyborach stało się inaczej.

Adam Szłapka Sekretarz Generalny Nowoczesnej: Trzy symboliczne zdarzenia pokazują jak działa resort obrony pod kierownictwem Antoniego Macierewicza, wpływają one na to, że Polacy nie czują się bezpieczni. Są to:

 - nocne wejście do centrum kontrwywiadu wojskowego NATO,

- kompromitująca i absurdalna wypowiedzieć ministra Macierewicza o przekazaniu przez Egipt Rosji okrętów mistral.

- poświęcenie fundamentalnych spraw niekompetentnym ludziom. Symbolem nepotyzmu w MON jest Bartłomiej Misiewicz.

 


Zdaniem Radosława Lubczyka minister Macierewicz wpływa na to, że polska armia staje się z każdym dniem coraz słabsza i bardziej bezbronna. Poseł Nowoczesnej wskazał na 4 kwestie:

 

- Przyjęta na początku tego roku ustawa o szeregowych i starszych szeregowych, którzy nabyli prawa emerytalne doprowadzi do braku rotacji w grupach szeregowych żołnierzy. Zamiast 40 tysięcy wyszkolonych rezerwistów, nie będziemy mieć nikogo.

- Obrona terytorialna, którą minister nazywa piątym rodzajem sił zbrojnych. Nowa formacja wojskowa ma liczyć do 2019 r. 50 tys. osób, ćwiczących jedynie 30 dni w roku. Dodatkowo środki na WOT zostaną zabrane z budżetu na modernizację polskiej armii. Plan utworzenia WOT to próba utworzenia własnego, prywatnego wojska ministra Macierewicza. Niezrozumiale jest również przypisywanie wojskom obrony terytorialnej zadań, które dzisiaj ma policja.

- W kwestii Caracali MON doskonale wiedział dużo wcześniej, że przetarg nie zostanie wypełniony,

ponieważ pieniądze na śmigłowce zostały rozdysponowane na początku tego roku.

- Do 2020 r. z armii zostaną wycofane prawie wszystkie śmigłowce. Przetarg i zakup kolejnych to długi proces, dlatego niedługo Polska może zostać bez śmigłowców.  

 

Mirosław Suchoń: - Antoni Macierewicz został ministrem wojny i religii smoleńskiej, kompromituje Polskę. Powinien jak najszybciej podać się do dymisji. Poseł Nowoczesnej zaznaczył również, że minister Macierewicz ma mocno niejasne powiązania z amerykańskimi lobbystami, które rzucają cień na status Polski na arenie międzynarodowej.

 

Polska nigdy nie będzie bezpieczna, kiedy będzie samotna. Minister Macierewicz zdążył obrazić sojuszników i skompromitować Polskę na arenie międzynarodowej. - Premier Beata Szydło powinna odsunąć go od pełnionej funkcji – podsumował Adam Szłapka.

 

Chaos, arogancja, niekompetencja i obłuda – to słowa które najlepiej określają rok rządu PiS. Na konferencjach prasowych w Sejmie – Rok po wyborach – politycy Nowoczesnej podsumowali ostatnie 12 miesięcy.

I. Gospodarka, budżet, przedsiębiorczość

Finanse publiczne – Paulina Hennig-Kloska: Nowoczesna podkreślała wielokrotnie, że PiS nie ma pieniędzy, które „miały leżeć na ulicy”. Partia rządząca, aby sfinansować swoje rozwiązania wyciągnie z kieszeni Polaków miliardy złotych. Wszystkie te działania przekładają się na tragiczny stan polskich finansów - nie mamy żadnego wentyla bezpieczeństwa. Zbliżamy się do konstytucyjnej kotwicy w zakresie długu publicznego. Polska jest na dobrej drodze do powtórki z Grecji.

Polityka społeczna – Joanna Augustynowska: Praktycznie wszystkie ustawy w tym obszarze wymagają radykalnych poprawek, których rządzący nie uwzględniają podczas komisji Sejmowych. Mamy 500+, które miało być na każde dziecko. Polski rząd nie chce słuchać polskich seniorów i osób niepełnosprawnych. Seniorom zaoferowano leki 75+, obiecywano, że będą darmowe. Mamy tylko kilka list refundowanych, bardzo okrojonych, które nie rozwiązują problemu. PiS dodatkowo narzuca obywatelom definicję rodziny, próbuje ograniczać swobody obywatelskie. Doprowadził do tego, że kobiety w obronie swoich praw musiały wyjść na ulicę i protestować przeciwko ustawie antyaborcyjnej.

Gospodarka – Michał Jaros: Rząd PiS rozgrzebał polską gospodarkę, widać to na każdym kroku. Nieprawidłowo zaplanowane podatki, chaos informacyjny - to efekt pierwszego roku rządu PiS, który uderza w podatników i przedsiębiorców, którzy będą zmuszeni sfinansować obietnice wyborcze PiS. Najczęściej wpisywane w Google hasło "jak założyć firmę w Czechach" to podsumowanie polityki gospodarczej rządu.

Samorządy – Wadim Tyszkiewicz: Takiego chaosu nie było od dawna. Nikt w PiS nie zastanawia się nad tym, że np. podniesienie płacy minimalnej skutkuje podniesieniem podatków przez samorządy. Nikt nie przedstawia realnych kosztów projektów. Konsultacje konkretnych rozwiązań praktycznie nie istnieją, strona rządząca nie uwzględnia głosu samorządów. Samorząd jest najbliżej obywatela - nie może rząd decydować o nas bez nas – mówił Członek Zarządu Nowoczesnej.

II. Praworządność, Trybunał Konstytucyjny, sądownictwo

Barbara Dolniak – Ustawa o policji spowodowała, że służby mogą podsłuchiwać każdego, bez jego wiedzy. Jeśli kontrole okazałyby się nieprawidłowe, to nie będą grozić nikomu żadne konsekwencje. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest Prokuratorem Generalnym, posłem i szefem partii – dlatego nie ma mowy o niezależności prokuratury. PiS pracuje nad serią projektów o Trybunale Konstytucyjnym, każdy jest sprzeczny z Konstytucją, dodatkowo należy zaznaczyć, że w każdym kolejnym projekcie były zawarte przepisy, które wcześniej zostały uznane za niekonstytucyjne. Odnośnie wymiaru sprawiedliwości nie ma ani jednego projektu, czy rozwiązania, które usprawniłoby postępowania nie tylko w prokuraturze, ale również przed sądem. W zamian mamy projekt, który dotyczy jawności oświadczeń majątkowych sędziów. To czysty populizm.

Mirosław Suchoń – Ostatni rok to nieustanne łamanie przez PiS praw i wolności obywatelskich. To nieustanne łamanie konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Przez rok PiS przepuścił przez Sejm, jak przez maszynkę do głosowania, ustawy, które łamią te podstawowe prawa, np. ustawę o ziemi, która blokuje prywatny obrót ziemią, ustawę o policji, która umożliwia swobodną inwigilację, a ustawa inwigilacyjna umożliwia szeroką inwigilację obywateli i profilowania zachowań na podstawie aktywności polskich internautów. Ustawa antyterrorystyczna pozwala na blokowanie treści w Internecie po zawiadomieniu przez urzędnika i zmusza obywateli do rejestracji telefonów przedpłaconych. Ustawa o prokuraturze to upolitycznianie śledztw, i bezpośredni wpływ ministra sprawiedliwości na prokuraturę.      

Adam Szłapka – Wskazaliśmy wiele konkretnych przykładów psucia państwa prawa. Mamy również do czynienia z uzurpacją władzy przez posła Kaczyńskiego, który za nic nie odpowiada, a jednocześnie wydaje polecenia Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i nakłania Premier Beatę Szydło do przestępstwa. Wracamy do ponurych czasów, gdy realną władze pełnił pierwszy sekretarz.

III. Ideologizacja, propaganda

Monika Rosa Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego chce mieć bezwzględny wpływ na każdy aspekt życia Polaków. Frontem ideologicznej walki PiS stały się prawa kobiet, media publiczne, kultura, edukacja, a nawet takie kwestie jak handel w niedzielę. – Wszystkie te elementy wpływają na to jak wygląda nasze życie. Trudno się więc dziwić, że coraz częściej Polacy będą wychodzić na ulice i domagać się swoich praw.

Krzysztof Mieszkowski – Polska pod rządami PiS stała się krajem zmanipulowanym przez propagandę – Jacek Kurski specjalnie został wybrany na szefa TVP, aby realizować misję zawłaszczania kultury. Partia rządząca ingeruje nawet w programy teatrów. PiS pragnie powrotu cenzury rodem z PRL. A przecież musimy budować państwo, które będzie odpowiadało na potrzeby społeczeństwa.

Katarzyna Lubnauer – Nowoczesna sprzeciwia się również ideologizacji polskich szkół, co niestety jest niechlubną zasługą min. A. Zalewskiej. Apelujemy do wszystkich Polaków, aby zgłaszać do nas przypadki ideologizacji polskiej szkoły. - Ideologizacja szkoły gwarantuje powrót do PRL. Liczymy, że nastąpi odwrót od reformy edukacji. Wprowadzane przez PiS idee wychowawcze przypominają hodowanie obywateli na rzecz Obrony Terytorialnej. Zdecydowanie się temu sprzeciwiamy.

IV. Zawłaszczanie państwa, Misiewicze, służba cywilna

Rok po wyborach Polacy zobaczyli, jak PiS zawłaszcza państwo na szeroką skalę. Łupem złej zmiany padają państwowe przedsiębiorstwa, ale również służba cywilna. Uwagę na to zwrócili we wtorek w Sejmie posłowie Adam Szłapka, Witold Zembaczyński i Zbigniew Gryglas. Polacy nigdy dotąd nie widzieli takiej niekompetencji i nepotyzmu. – PiS startował w wyborach z hasłami oczyszczenia moralnego. Po wyborach widzimy ich – polityków PiS - moralny upadek. Przykładem jest sposób, w jaki obsadzają stanowiska w państwowych spółkach. Ten mechanizm zdemaskowaliśmy akcją #Misiewicze – powiedział we wtorek Sekretarz Generalny Nowoczesnej Adam Szłapka.

wtorek, 25 październik 2016 13:47

Nowoczesna podsumowuje rok po wyborach

30 posłów w Sejmie, prawie 4500 członków partii, 300 kół we wszystkich województwach, niemal trzykrotny wzrost poparcia w najnowszych sondażach to bilans rocznej działalności Nowoczesnej Ryszarda Petru. 25 października 2016 r. mija pierwszy rok od wyborów parlamentarnych, dlatego politycy partii podsumowali w Sejmie ostatnie 12 miesięcy.

Siłą Nowoczesnej są ludzie. Monika Rosa, Sekretarz Klubu Poselskiego mówiła: 30 posłów jest w stanie sprawić, że jesteśmy i będziemy aktywną, konstruktywną i twardą opozycją. Udowodniliśmy to podczas walki o Trybunał Konstytucyjny, prawa kobiet i podczas składania 21 projektów ustaw, m.in. dot. alimentów, mowy nienawiści, obniżenia CIT do 15%.

Przeprowadziliśmy 35 sesji konsultacji społecznych, od energetyki wiatrowej przez konsultacje dotyczące węgla, alimentów, mowy nienawiści, związków partnerskich, opieki społecznej, osób niepełnosprawnych. Poruszaliśmy wszystkie ważne tematy, z którymi przychodzą do nas wyborcy, a które są zaniedbywane przez rząd.      

Nowoczesna powstała pod koniec maja 2015 r. W ciągu 5 miesięcy naszą energią i zaangażowaniem stworzyliśmy ugrupowanie, na które zagłosowało 1 mln 200 tys. Polaków. Dzięki temu wprowadziliśmy do parlamentu 28 posłów. - Jesteśmy jedynym klubem parlamentarnym, który się rozwija. Dziś dla Nowoczesnej pracuje 30 posłów. Od 25 października 2015 r. oprócz aktywnej pracy w Sejmie pracujemy nad rozwojem struktur w całej Polsce, które liczą już niemal 4,5 tys. członków – mówił Adam Szłapka, Sekretarz Generalny Nowoczesnej.  

Odnosząc się do działalności PiS w ostatnich 12 miesiącach, Nowoczesna przedstawiła krytyczną ocenę: chaos, spory, niekompetencja to za mało, żeby oddać skalę tego, co PiS robi z Polską. W ocenie Pawła Rabieja, członka Zarządu Polska jest zarządzana przez lunatyków, osoby, które nie wiedzą dokąd zmierzają i jaki cel chcą osiągnąć. Jednak oprócz krytyki, ważne jest aby powiedzieć, co dalej – Nowoczesna przedstawiła ten pomysł w swoim programie, z którym można zapoznać się na stronie >>Nowoczesna.org<<

Pracujemy nad strategią na najbliższy rok, która będzie rozszerzała kwestie programowe. Pokazaliśmy alternatywę dla rządów PiS, a teraz pracujemy nad programem dla regionów. Będziemy tworzyć szerokie koalicje obywatelskie przeciwko zmianom w różnych obszarach rzeczywistości. Gorąco zachęcamy Polaków do wstąpienia do Nowoczesnej. Kwestią naszego zaangażowania, zaangażowania każdego z nas - obywateli - jest to, kiedy wspólnie wygramy z PiS-em.

Widzimy, że PiS potyka się o własne nogi. Zostały 3 lata, które chcemy wypełnić ciężką pracą, by przedstawić wizję, która da Polakom nadzieję na to, że możemy wspólnie odsunąć PiS od władzy.

Według Barbary Dolniak ostatnie 12 miesięcy było fatalne dla Polski W tak krótkim czasie większość parlamentarna zdołała zrujnować zasady państwa prawa, a Polska stała się niechlubnym przykładem łamania podstawowych fundamentów demokracji – mówiła wicemarszałek Sejmu.

Po 8 latach ciepłej wody w kranie, dziś dzięki PiS, mamy rok arogancji, buty, obłudy i niezrealizowane obietnice. Chaos w prawie, finansach, administracji i obronności. Mamy nieudolność, zaniedbania w służbie zdrowia, brak działań i równoczesne niszczenie, zamiast naprawianie edukacji. Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca Nowoczesnej skomentowała: Powrót Bartłomieja Misiewicza do Ministerstwa Obrony Narodowej to koronny przykład buty i arogancji rządzących. PiS ośmiesza Polskę na arenie międzynarodowej, utrwala bezbronność kraju, sabotuje dozbrojenie armii, rozpala ideologiczne spory i dzieli Polaków na lepszych i gorszych.

Wadim Tyszkiewicz, Członek Zarządu Nowoczesnej powiedział: – Jako samorządowiec z 14-letnim stażem muszę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że niestety niebieska teczka Pani Premier Szydło była pusta. Rząd był kompletnie nieprzygotowany. W mediach często słyszę, że rząd konsultuje z samorządami swoje decyzje, to nieprawda. Konsultacje m.in. minister Zalewskiej polegają na tym, że wygłasza ona tyradę słowną, i na tym się te konsultacje kończą – dodał Prezydent Nowej Soli.  

Nowoczesna cały czas będzie opozycją konstruktywną. Zgłaszamy i będziemy zgłaszać nowe projekty ustaw, a także współpracować z różnymi środowiskami, zarówno w Sejmie, jak i poza nim. Naszą ideologią jest demokracja i praworządność. Zapewniamy, że w przyszłej kadencji pociągniemy do odpowiedzialności wszystkich, którzy dopuszczają się łamania Konstytucji. Nowoczesna codziennie swoim zaangażowaniem i ciężką pracą pokazuje, że nie liczba, a determinacja i wiara decydują o powodzeniu.

PODSUMOWANIE ROKU

Na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, politycy Nowoczesnej i wielu przedstawicieli organizacji pozarządowej przedstawili wspólny projekt ustawy przeciw mowie nienawiści.

Dzisiaj Sejm rozpatrzy zaproponowany przez Nowoczesną projekt ustawy dotyczący zmiany w Kodeksie karnym. Chodzi o przestępstwa motywowane agresją i mową nienawiści. Obecnie Kodeks mówi o nawoływaniu do nienawiści, znieważaniu, stosowaniu przemocy bądź grożeniu komuś ze względu na przynależność narodową, rasową, etniczną albo wyznaniową i z powodu bezwyznaniowości.

Nowoczesna chce dopisania do Kodeksu karnego 4 dodatkowych przesłanek, aby nie było przestępstw motywowanych mową nienawiści z powodu płci, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej. Paweł Rabiej zaznaczył, że projekt ustawy powstał przy współpracy z organizacjami pozarządowymi walczącymi z mową nienawiści, m.in. Hejt STOP, Lambda, Kampania Przeciw Homofobii. Otrzymaliśmy ogromne wsparcie, pod projektem podpisało się 68 organizacji. To nasz wspólny projekt. Widzimy, że Polaków coraz bardziej niepokoi mowa nienawiści – powiedział Paweł Rabiej.  

Dzisiejszą debatę będzie obserwował Komisarz Praw Człowieka Rady Europy. Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała: - To ważna informacja dlatego, że Polska jest trochę na cenzurowanym wobec mowy nienawiści w naszym kraju. Ta ustawa powinna być już dawno uchwalona, bo dotyczy kwestii, których domagają się i rekomendują organizacje europejskie już od dawna.

Mowa nienawiści rozprzestrzenia się w sposób skandalicznie szybki, obowiązkiem polityków jest szybka reakcja, aby w Polsce nie dochodziło do przestępstw na tym tle. W polskiej polityce dominuje zachowanie odwracania głowy od problemu. Od słów do czynów jest bardzo krótka droga, Nowoczesnej zależy na tym, aby mówić merytorycznie i podnosić znaczenie problemu mowy nienawiści w Polsce.

Projektując zmiany w Kodeksie karnym należy odpowiedzieć na 2 pytania: Czy zmiany są potrzebne? Czy obecne przepisy nie regulują już omawianych kwestii? Monika Rosa mówiła: – W przypadku proponowanego projektu ustawy przez Nowoczesną - odpowiedź brzmi tak.

- Są tysiące ludzi w Polsce, którzy nie są w stanie poradzić sobie z mową nienawiści i przemocy. Państwo polskie ma obowiązek stanąć w ich obronie. Mowa nienawiści to nie wyraz wolności słowa, to jego zaprzeczenie. Jej celem jest upokorzenie, zadanie bólu i cierpienia – dodała Sekretarz Klubu Poselskiego Nowoczesnej.

Zdaniem Krzysztofa Mieszkowskiego język nie może wykluczać i zabijać. Język musi być narzędziem do dialogu i rozmowy. - Nasz projekt zmiany KK przyczynia się do refleksji, ludzie muszą wiedzieć jak korzystać z języka, tak, żeby używać go do dialogu, a nie niszczeni – powiedział poseł Nowoczesnej.

Z projektem ustawy można zapoznać się na stronie Sejmu >> Projekt Sejm.pl

Na piątkowym briefingu w Sejmie Witold Zembaczyński skomentował zaskakującą zmianę w składzie Sejmowej komisji śledczej ds. afery Amber Gold.

- Jako członek Komisji ds. afery Amber Gold jestem wstrząśnięty informacją o braku rękojmi i zaufania ABW dla posła KUKIZ’15, który dodatkowo reprezentował Komisję jako jej wiceprzewodniczący – mówił poseł Witold Zembaczyński.

Nowoczesna pyta Pawła Kukiza – jakimi kadrami dysponuje polityk? Jeśli ABW nie może udzielić rękojmi i gwarancji wiarygodności osób zgłaszanych przez Klub KUKIZ’15 do prac Komisji, to w jaki sposób przewodniczący tej partii chce wyjaśnić aferę Amber Gold?

Według posła Nowoczesnej to bulwersująca i niepokojąca sytuacja. Poseł KUKIZ’15 sam przyznał, że nie dostał rękojmi, bo jest podejrzewany o współpracę z nieokreślonymi służbami. – Proszę o to, by KUKIZ’15 sięgnął do kadr, które są kompetentne i wiarygodne. Mam nadzieję, że roszady kadrowe nie będą następowały jedna po drugiej – podsumował Witold Zembaczyński.  

Od ponad roku działa komisja Antoniego Macierewicza, która miała za zadanie potwierdzić, że doszło do zamachu w Smoleńsku. Koszt tej komisji to 4mln zł - zaznaczmy, że nie znalazła ona żadnych dowodów na to, że doszło do zamachu. - Kosztem cierpienia rodzin ofiar toczy się rozgrywka polityczna – mówił Wiceprzewodniczący Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

W ocenie Katarzyny Lubnauer minister Macierewicz morduje pamięć o ofiarach katastrofy w Smoleńsku. Apelujemy do Pana ministra, aby uszanował cierpienie rodzin i brak zgody części rodzin na ekshumację.

- Jeśli ekshumację są konieczne, a mamy co do tego wątpliwości, to niech zaczną się od tych ofiar, których rodziny się na to godzą – podsumowała Wiceprzewodnicząca Nowoczesnej.

 

czwartek, 20 październik 2016 15:17

Nowoczesna o kredytach walutowych

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie Katarzyna Lubnauer i Piotr Misiło skomentowali proponowane projekty ustaw o kredytach walutowych. - Ustawy proponowane przez PO i KUKIZ’15 są niedobre. Nowoczesna nie może ich poprzeć. Z kolei ustawa przygotowana przez Prezydenta również nie należy do najlepszych, ale w obecnej sytuacji gospodarczej Polski jest najbardziej rozsądna – mówił Piotr Misiło, poseł Nowoczesnej.

Nowoczesna poprze skierowanie projektu ustawy Prezydenta do dalszych prac. Będziemy starać się, aby zapisy projektu były jak najbardziej korzystne dla kredytobiorców. Projekt zakłada m.in. limit 350 tys. zł wysokości kredytu, co jest niezgodne z art. 32 Konstytucji. - Nie widzimy powodu, aby taki limit wprowadzać. Zgłosimy poprawkę na komisji Sejmowej, aby zlikwidować ten limit – zaznaczył poseł Nowoczesnej.  

Pamiętajmy, że rząd nie dysponuje swoimi pieniędzmi, lecz tymi, które pozyska od społeczeństwa w postaci podatków. W związku z tym każde przyjmowane rozwiązanie musi być rozsądne, łączyć zasady prawa, sprawiedliwości społecznej oraz interesu państwa.  Zdaniem Katarzyny Lubnauer jeśli dopuścimy do krachu polskich banków, to każdy z nas zapłaci za to, że polska waluta będzie słabsza. 

Według Piotra Misiło projekt KUKIZ’15 przeczy wszelkim prawom logiki i ekonomii. Wywróciłby system prawny Rzeczypospolitej Polskiej do góry nogami. Zakłada on m.in. całkowity zakaz kredytowania w walucie obcej, co przy obowiązujących przepisach w Polsce, a także Unii Europejskiej jest całkowicie niemożliwe.

Projekt PO uzależnia restrukturyzację kredytów, m.in. od ilości posiadanych dzieci i wielkości mieszkań. – Wydaje się to niezgodne z art. 32 Konstytucji o równym traktowaniu wszystkich obywateli – mówił Misiło.

Bankierzy dali się uwieść chciwości i nadużyli zaufania kredytobiorców. Banki powinny oddać niesłusznie pobrane spready kredytobiorcom, m.in. dlatego projekt Prezydenta wydaje się najbardziej rozsądny. - Trzeba wybrać sprawiedliwe rozwiązanie uwzględniające, że biorąc kredyt w CHF ludzie ponosili ryzyko i musieli się z tym liczyć – podsumowała Wiceprzewodnicząca Nowoczesnej. 

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, posłowie Nowoczesnej, Ewa Lieder, Radosław Lubczyk i Witold Zembaczyński skomentowali sprawę powrotu Bartłomieja Misiewicza do MON.

Zapowiedzi ministra Macierewicza o powrocie Misiewicza do MON to absolutny symbol tandety kadrowej władzy PiS. - Jak do tego mają się zapowiedzi posła Kaczyńskiego, który mówił, że wszelkie patologie kadrowe będzie wypalał gorącym żelazem? – pytał Witold Zembaczyński.

Opinia publiczna jest wzburzona, Nowoczesna również. W jaki sposób minister Macierewicz wyjaśni te sprawę? Zdaniem Ewy Lieder społeczeństwo bardzo interesuje się tą sprawą, dlatego jest konieczność wyjaśnienia tego, co się dzieje w MON. Według Witolda Zembaczyńskiego Polacy muszą mieć świadomość, że takie wydarzenia nie mogą mieć miejsca. - Widać, że jest dwugłos między słowami posła Kaczyńskiego, a działaniami ministrów – dodał poseł Nowoczesnej.

Nowoczesna żąda wyjaśnień od Antoniego Macierewicza. Chcemy wiedzieć jakie konkretne kompetencje są wymagane od osoby, która zajmuje to stanowisko. Ewa Lieder pytała: - Czy Bartłomiej Misiewicz, który miał skończyć studia zrobił to w 24 godziny?

Co z resztą osób zwolnionych z PGZ? Czy mamy czekać na ich powrót? Nie można mówić, że leczy się patologie w SSP, a z drugiej strony dawać przyzwolenia na powrót osób, które są symbolem braku kompetencji.

- Jako członek Komisji Obrony Narodowej poproszę ministra o wyjaśnienie, dlaczego Pan Misiewicz wraca do MON – podsumował Radosław Lubczyk.

Strona 1 z 4