Back to Top

uk33

A- A A+
%PM, %26 %676 %2019 %16:%Mar

Poseł Nowoczesnej zgłasza zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez hierarchów polskiego Kościoła Katolickiego

W ostatnią środę Adam Szłapka, sekretarz generalny Nowoczesnej, złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez hierarchów polskiego Kościoła. Odniósł się do raportu przedstawionego przez Episkopat Polski o wykorzystywaniu seksualnym ofiar małoletnich przez niektórych polskich duchownych.

Podczas środowej konferencji prasowej Szłapka mówił -Wnioski z tego raportu i przedstawione statystyki są przerażające. Według tego raportu od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku było 382 przypadków molestowania seksualnego przez polskich duchownych, z czego 198 przypadków ofiar było poniżej 15-ego roku życia. Wszystkich ofiar było 625 osób, czyli mamy znacznie więcej ofiar, niż przypadków. A tylko 168 przypadków zostało zgłoszonych do organów państwa, czyli 44%.

Nie interesuje nas to, jakie zostały podjęte czynności względem prawa kanonicznego, jakie dotkliwe kary, typu przeniesienie z parafii do parafii, spotkały sprawców. Nas interesuje polskie prawo. Polskie prawo w tym zakresie jest bardzo restrykcyjne.

Wnioskujemy też o przesłuchanie członków konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisława Gądeckiego i abp Marka Jędraszewskiego. To, że konferencja Episkopatu Polski ujawniła tak wielką skalę nadużyć seksualnych w polskim Kościele i nie zgłosiła tego formalnie do prokuratury i organów państwa jest absolutnym skandalem! W związku z tym my wyręczamy prokuraturę i konferencję Episkopatu Polski  i oczekujemy, że prokuratura się tym zajmie, ponieważ nie zgłoszenie wiarygodnych informacji o  przestępstwie jest także przestępstwem.

Link do konferencji prasowej https://www.facebook.com/Nowoczesna.oficjalnie/videos/783944771987930/