Back to Top

uk33

A- A A+
%PM, %07 %638 %2018 %15:%Lut

Katarzyna Lubnauer: Apelujemy do PAD o natychmiastowe zwołanie RBN.

- Decyzja Prezydenta w sprawie podpisania nowelizacji ustawy o IPN to decyzja, której  niestety się spodziewaliśmy. Prezydent Duda po raz kolejny nie stanął jako strażnik bezpieczeństwa i dobrego imienia Polski, tylko stanął po stronie interesu przekazu partyjnego, który płynie z Nowogrodzkiej. - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Poseł Adam Szłapka.

- Prezydent Andrzej Duda podpisując tę ustawę uległ środowiskom narodowym i środowisku Prawa i Sprawiedliwości. Mamy do czynienia z ustawą, która wywołała kryzys dyplomatyczny, dlatego że współpraca z USA, Izraelem, Ukrainą to kwestia naszego bezpieczeństwa - komentowała Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Prezydent Andrzej Duda  podpisał ustawę, która wywołała bardzo poważny kryzys międzynarodowy, która zaogniła nasze stosunki z Izraelem i Ukrainą i będzie miała wpływ na nasze stosunki z USA. Tym samym nie dał szansy politykom PiS żeby cofnęli się o krok i jeszcze raz przedyskutowali tę ustawę z naszymi partnerami. - wyjaśniał Szłapka.

Sekretarz Generalny Nowoczesnej negatywnie ocenił także skierowanie ustawy w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. - Wszyscy wiemy jaką funkcję pełni obecnie Trybunał Konstytucyjny - Jest absolutnie podporządkowany decyzją PiS. To że Prezydent skieruje ustawę do Trybunały jest jedynie wybiegiem, nie zmienia to faktu, że ustawa została podpisana. - tłumaczył  Poseł Szłapka.

Katarzyna Lubnauer poinformowała, że w związku z kryzysem dyplomatycznym zaapelowała do Prezydenta na piśmie o natychmiastowe zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

- Musimy porozmawiać o tym w jaki sposób zabezpieczyć bezpieczeństwo Polski wobec takiej sytuacji. Naruszenie naszych stosunków z trzema krajami jedną ustawą jest wielkim błędem dyplomatycznym. - zapowiadała Lubnauer argumentując swój apel.

Kryzys dyplomatyczny z sąsiadami i strategicznymi partnerami Polski bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo Polski, w szczególności w sytuacji, w które toczą się rozmowy na temat stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz sprzedaży Polsce najnowocześniejszego uzbrojenia przez rząd Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z art. 135 Konstytycji Rzeczypospolitej Polskiej Rada Bezpieczeństwo Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa, w jej skład wchodzi także Minister Spraw Zagranicznych, więc zwołanie jej posiedzenia w kontekście zaistniałej sytuacji wydaje się nie tylko uzasadnione, ale wręcz konieczne. - możemy przeczytać w liście Przewodniczącej Katarzyny Lubnauer skierowanego do Prezydenta Dudy.

- Nie można kosztem dyplomacji uprawiać polityki historycznej dlatego uważam że tak ważne jest aby Prezydent zwołał teraz Rady Bezpieczeństwa Narodowego  i powiedział jaki ma pomysł na rozwiązanie tego problem. Ta decyzja pokazała, że Andrzej Duda nie potrafi się wznieść ponad interesy swojego obozu politycznego, pokazała że interes PiS-u stawia ponad interesem państwa- podsumowała Katarzyna Lubnauer.