Back to Top

uk33

A- A A+
%PM, %18 %585 %2018 %14:%Sty

Nowoczesna złożyła własny projekt ustawy o świadomej prokreacji

Nowoczesna przedstawiła w Sejmie własny projekt ustawy o aborcji oraz zwróci się do innych klubów parlamentarnych o ponowne podpisania i złożenia projektu #RatujmyKobiety.

- Odbyliśmy dziś bardzo dobre posiedzenie klubu poselskiego. Mówiliśmy na nim o wartościach, ścierając się na argumenty i dyskutując dlaczego poszczególni posłowie w ubiegłym tygodniu zagłosowali tak a nie inaczej. - mówiła na konferencji prasowej Kamila Gasiuk-Pihowicz. - Uważamy, że dyskusja gdzie jedna strona słucha drugiej to jedyna droga do uzyskania porozumienia. Na codzień w polityce takich szczerych, merytorycznych dyskusji jest za mało. - kontynuowała.

Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała jakie kroki w najbliższym czasie podejmie klub poselski Nowoczesna:

- Złożymy przygotowany przez Joannę Schmidt projekt ustawy o świadomej prokreacji, który dotyczy m.in. ułatwienia dostępu do antykoncepcji, neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej, pewnej liberalizacji przepisów dotyczących przerywania ciąży pod warunkiem udzielenia wsparcia psychologicznego i prawnego oraz pomocy i wsparcia dla rodziców po poronieniu. - mówiła rzeczniczka partii.

- Pomimo, że Nowoczesna będzie składała własny projekt to nasi posłowie odpowiedzą również na apel środowisk kobiecych wzywający do ponownego podpisania i złożenia projektu obywatelskiego. Część posłów Nowoczesna podpisze projekt i zwróci się jednocześnie do pozostałych klubów opozycyjnych z zaproszeniem do ponownego złożenia projektu #RatujmyKobiety. - ogłosiła Paulina Hennig-Kloska.

Kontynuując Hennig-Kloska podsumowała, że celem tych działań jest uszanowanie głosu obywateli, którzy zgłaszali tę ustawę oraz umożliwienie debaty parlamentarnej nad nią.

- Dziś powołaliśmy również rzecznika dyscypliny którym została Ewa Lieder. Stanowiska klubu dalej będą wypracowane w merytorycznej dyskusji. Część ukaranych posłów już wpłaciło kary na organizacje kobiece. Dziś szukaliśmy porozumienia w drodze rozmowy o wartościach - poinformowała Przewodnicząca Klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz

- Przygotowaliśmy własny projekt, jest on dość odmienny od projektu Ratujmy Kobiety, porusza np. kwestie pochówku, wsparcia dla kobiet po poronieniach oraz dozwala na aborcję po konsultacjach z lekarzem. - zapowiedziała Paulina Hennig-Kloska w Porównując różnicę rzeczniczka partii podkreśliła także, że w projekt Nowoczesnej nie zakłada zakazu demonstrowania i możliwości usuwania ciąży samodzielnie przed 18 rokiem życia.

Głównymi założeniami projektu ustawy o świadomej prokreacji, są m.in. ułatwienie dostępu do antykoncepcji, neutralna światopoglądowo edukacji seksualnej, pewna liberalizacja przepisów dotyczących przerywania ciąży pod warunkiem udzielenia wsparcia psychologicznego i prawnego oraz pomocy i wsparcia dla rodziców po poronieniu.