Back to Top

uk33

A- A A+
%PM, %04 %529 %2016 %13:%Paź

Nowoczesna otwiera rozmowy na temat walut cyfrowych w Polsce

W miniony poniedziałek poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń przeprowadził pierwsze w Polsce konsultacje społeczne  dotyczące Bitcoina i Blockchaina – elementów innowacyjnego systemu płatności elektronicznych.

Organizowane przez posła Mirosława Suchonia konsultacje społeczne pt. "Pieniądz cyfrowy i technologie rozproszonych rejestrów – teraźniejszość i wyzwania" odbyły się w Sejmie 3 października. Zaproszeni goście mieli okazje wysłuchać wykładów specjalistów z dziedziny walut cyfrowych, Bitcoina oraz Blockchaina oraz wziąć udział w dyskusji dotyczącej kwestii kryptowalut w Polsce. Wśród prelegentów znaleźli się:

Jacek Czarnecki – Kancelaria Wardyński i Wspólnicy oraz SGH
Maciej Jędrzejczyk – IBM Global Services Delivery Centre Polska
Tomasz Kibil – EY
dr Krzysztof Korus – dLK Korus Okoń Radcowie Prawni sp.p.
Filip Pawczyński – prezes Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin
dr Krzysztof Piech – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, (Zakład Polityki Gospodarczej), Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
prof. Marian Srebrny – Polska Akademia Nauk (Instytut Podstaw Informatyki)
Lech Wilczyński – prezes InPay S.A, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
dr hab. Konrad Zacharzewski – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Katedra Prawa Cywilnego i Bankowego).

Spotkanie otworzył poseł Mirosław Suchoń podkreślając znaczenie konsultacji: „Tego typu spotkania, jakie dziś przeprowadzamy, odbywały się dotąd w kilku krajach i cieszę się, że Polska jest mimo wszystko jednym z pierwszych państw, w których przeprowadzamy tego typu spotkanie.

Bitcoin i Blockchain to główne elementy nowej technologii, która już wkrótce może zrewolucjonizować rynki finansowe na całym świecie. Niesie to za sobą spore wyzwania dla władzy ustawodawczej, której obowiązkiem jest zarówno dostosowanie prawa pod wymogi nowoczesnej technologii jak i wspieranie przedsiębiorców w nie inwestujących.”

Zdaniem parlamentarzysty Nowoczesnej innowacyjne technologie oraz budowane na ich podstawie start-upy powinny być wspierane przez rząd: „Głównym celem polskiego ustawodawcy nie powinno być mimo wszystko tworzenie  samych regulacji, ale wsparcie rozwoju rynku na którym dominują nowoczesne technologie. Dzięki temu możliwe byłoby osiągnięcie przewagi konkurencyjnej nad innymi krajami, a następnie – zwiększenie możliwości eksportowych w zakresie zastosowań tych technologii zamiast czekania na jej rozwój w innych krajach.”