Back to Top

uk33

A- A A+
Klub Poselski Nowoczesna - Artykuły filtrowane wg daty: czerwiec 2016

Kancelaria Pani Premier Beaty Szydło, w piśmie podpisanym przez minister Beatę Kempę, odrzuciła petycję podpisaną przez 100 tys. osób, które apelowały do polskiego rządu o publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca br. Podpisy pod petycją "Obywatele w obronie Konstytucji" działacze Nowoczesnej zbierali w marcu i kwietniu br. w całej Polsce.

Poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas wraz z grupą współpracowników powołał Komitet Społeczny ds. Organizacji Wypoczynku w Warszawie Dzieci Pochodzenia Polskiego z Ukrainy. W ramach akcji do Polski zostanie zaproszonych ok. 40 dzieci ze szkół podstawowych z Żółkwi pod Lwowem.

We wtorek 28 czerwca lider Nowoczesnej Ryszard Petru wziął udział w spotkaniu liderów partii liberalnych w ramach grupy ALDE w Brukseli, które odbyło się przed szczytem Rady Europejskiej (dotyczącym konsekwencji decyzji Brytyjczyków o wyjściu ich kraju z Unii). W spotkaniu uczestniczyli także szefowie rządów Holandii, Belgii, Danii, Luksemburga, Finlandii, Estonii i Słowenii.

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie posłowie Katarzyna Lubnauer i Adam Szłapka oraz członek Zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej przedstawili jeden z obszarów programowych partii: "Równe szanse na godne życie", poświęcony m.in. edukacji (zobacz transmisję konferencji).

To powrót do tego, co mieliśmy w PRL. To pójście w kierunku wiedzy pamięciowej, w momencie, kiedy świat się zmienia. Udawanie, że świat się nie zmienia, donikąd nie prowadzi. Dla mnie to będzie stracony czas i chaos. To powrót do szkoły XX wieku, a nie pójście w kierunku szkoły XXI wieku – mówiła dziś w rozmowie z 300POLITYKĄ i RDC Katarzyna Lubnauer o propozycjach PiS ws. reformy edukacji.

Przeczytaj cały artykuł >> 300polityka.pl

- Polska może być silna tylko w silnej Europie. Propozycje nowych traktatów są odrzucane przez kraje założycielskie i postrzegane jako kolejny element destrukcji, porównywalny do wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Trzeba zatem powiedzieć mocne "NIE" na propozycje Jarosława Kaczyńskiego - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie. 

- Boję się, że miejsca pracy w gospodarce będą znikać - mówi Ryszard Petru, ekonomista i przewodniczący Nowoczesnej.

Rz: Jakie znaczenie dla Polski ma Brexit?
Ryszard Petru: Bardzo istotne. Oznacza on zaburzenie relacji gospodarczych i wzrost niepewności. Z punktu widzenia gospodarczego jest to nieprzewidywalny proces. Tym bardziej że Wielka Brytania nie wychodzi jutro z UE i nie wiadomo, jak długo będzie to trwało. Brytyjczycy za wszelką cenę szukają teraz rozwiązań, które zminimalizują koszty wyjścia. Ma to też wpływ na postrzeganie naszego kraju. Jesteśmy w konflikcie z Komisją Europejską. W Brukseli uważani jesteśmy za kraj eurosceptyczny.

Przeczytaj całą rozmowę >> RP.pl

Dzisiejszy dzień jest przełomowy dla Europy. Brytyjczycy 4-proc. przewagą głosów zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej. Trzeba tę decyzję uszanować. Przed Wielką Brytanią stoi zadanie opuszczenia struktur unijnych z jednoczesnym zachowaniem maksimum przywilejów wynikających z dotychczasowego uczestnictwa. Tego, jak mniemam, będą oczekiwać od polityków brytyjscy obywatele, którzy oddali głos za opcją Brexit.

Przeczytaj cały wpis na blogu Ryszarda Petru >> NaTemat.pl

piątek, 24 czerwiec 2016 13:13

Adam Szłapka: Rachunek populizmu [NaTemat.pl]

Emocje ponad wszystko. Referendum w Wielkiej Brytanii udowodniło, że górę wzięły emocje. Wygrały argumenty o istocie bycia Anglikami, a nie dane ekonomiczne. Wygrał sentyment powrotu do suwerenności rozumianej jak w momencie zawierania pokoju westfalskiego w 1648 r., a nie analizy, które mówią, że na Brexicie straci przede wszystkim Wielka Brytania. Pod wpływem emocji ludzie zachowują się nieracjonalnie. Brytyjczycy zdecydowali się na skok w przepaść.

Przeczytaj cały artykuł na blogu Adama Szłapki >> NaTemat.pl

Wielka Brytania podjęła decyzję - Brexit stał się faktem. O skutkach decyzji Brytyjczyków na razie trudno rozmawiać, bo obecna sytuacja jest bezprecedensowa. Nie da się jednak uniknąć pytania, czym Unia zawiniła i czy taką samą winę mogą zarzucić jej Polacy. O tym, jak przełożyć Brexit i jego skutki na polskie warunki rozmawiali goście programu Tak Jest - posłanka Nowoczesnej Monika Rosa i Ryszard Bugaj.

Obejrzyj rozmowę >> tvn24.pl

Strona 1 z 8