Back to Top

uk33

A- A A+
Klub Poselski Nowoczesna - Artykuły filtrowane wg daty: luty 2016

"Przywróćmy ład konstytucyjny" to hasło demonstracji współorganizowanej przez Nowoczesną w sobotę 12 marca o godz. 12:00 przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie (Al. Szucha 12A).

- PiS powinno wykonać zalecenia Komisji Weneckiej, jeśli ma resztki godności - powiedziała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Jej zdaniem PiS stoi przed alternatywą i "albo pójdzie prostą drogą ku dyktaturze, albo pójdzie drogą zaleceń Komisji Weneckiej".

Jeśli PiS zlekceważy zalecenia Komisji Weneckiej, możemy zapomnieć o bezpieczeństwie w ramach NATO, a w UE będziemy nikim - mówiła w poniedziałek Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej. Posłanka uważa, że PiS stoi przed alternatywą: drogą ku dyktaturze lub wykonaniem orzeczeń TK i dodała: - Jeśli PiS ma resztki godności, zalecenia Komisji Weneckiej powinny zostać wykonane. Dlatego - jak podkreśliła - chciałby zadać pytanie prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, premier Beacie Szydło i prezydentowi Andrzejowi Dudzie: "co zrobicie? Czy pójdziecie drogą prawa, czy niesprawiedliwości?

- Mamy już wstępną opinię Komisji Weneckiej, w drugim tygodniu marca wyrok wyda Trybunał Konstytucyjny. Spodziewam się, że TrybunałKosntytucyjny orzeknie, że te zmiany były niezgodne z konstytucją i potem będzie trzeba wymusić na rządzie, by wycofał swoje decyzje. Będzie to trzeba zrobić politycznie, ale również obywatelsko, dlatego 12 marca organizujemy przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego demonstrację w obronie państwa prawa - powiedział Ryszard Petru w wywiadzie z Piotrem Witwickim w Politycznym Graffiti w Polsat News.

To jest żółta kartka, która została dana Prawu i Sprawiedliwości. Myślę, że 12 marca będzie przyznana czerwona kartka. Projekt opinii Komisji Weneckiej jest bezwzględny, jeśli chodzi o ocenę ostatnich 100 dni – powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Nowoczesnej.

- Komisja Wenecka wyraźnie pisze, że obecna sytuacja jest bardzo złym momentem na dyskusję o zmianie konstytucji - powiedział w "Sygnałach dnia" poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

- Ci ludzie wyszli na ulicę w obronie konstytucji, w obronie demokratycznych zasad państwa, które są niszczone przez Jarosława Kaczyńskiego, przez prezydenta, przez członków rządu Prawa i Sprawiedliwości, także przez posłów tej partii. Rządzący stawiają się ponad prawem. Do obrony ładu demokratycznego w Polsce dołącza się ze swoją opinią Komisja Wenecka. 55 tysięcy ludzi wyszło na ulice w sobotę 27 lutego, a 12 marca wyjdzie jeszcze więcej - mówiła rzecznik Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Nie zgodzę się z opinią, że protestującym zabraknie paliwa do protestu. Zobaczmy, jak szybko postępują niektóre zmiany. Niedawno mówiliśmy o tym, że media publiczne staną się wkrótce tubą rządu. Dziś wystarczy obejrzeć któreś z obecnych wydań "Wiadomości". Niebawem będzie tak jak za czasów PRLu, że w geście protestu ludzie będą wychodzić z domu, by nie oglądać tego programu, tak jak kiedyś wychodzili, by nie oglądać "Dziennika'" - stwierdziła posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Nie wierzę Antoniemu Macierewiczowi ws. tej skorumpowanej siatki w armii, tak jak nie wierzę w katastrofę smoleńską, która była wynikiem spisku - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Lubnauer.

Jarosław Kaczyński ustąpi, gdy będziemy protestować w Parlamencie i na ulicach. Za kilka dni Trybunał Konstytucyjny oceni, czy ustawa „naprawcza” jest zgodna z Konstytucją. Jeśli uzna, że nie jest zgodna z Konstytucją, to jej nie uzna. Dziękuję za współpracę ponad podziałami!

Strona 1 z 15